#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Substituční léčba hypotyreózy v ordinaci praktického lékaře

Substituční léčba hypotyreózy v ordinaci praktického lékaře

Diagnostika a léčba nekomplikovaných forem hypotyreózy při autoimunitním zánětu nebo sledování po totální tyreoidektomii patří do rukou praktického lékaře. Samotná zvýšená hodnota TSH bez další diferenciální diagnostiky by neměla vést k automatickému předání do sekundární péče. Tam patří případy komplikované, těhotné ženy nebo ženy mající problémy s fertilitou.

Léčba spočívá v náhradě chybějící funkce štítné žlázy a je známa více než 100 let. V současné době je k dispozici syntetický thyroxin, který je shodný s hormonem vylučovaným štítnou žlázou. 

Dávkování, titrace a hodnocení saturace organismu

Substituci zahajujeme dávkou dle tíže onemocnění a stavu pacienta. U mladších jedinců dávkou 50−75 μg/den, u těžších forem i vyšší. U starších, polymorbidních a kardiaků pak postupně zvyšujeme od nižších dávek (12,5−50 μg/den) a sledujeme kompenzaci ostatních onemocnění. Po totální tyreoidektomii lze ihned substituovat v plné dávce, která odpovídá asi 1,5 μg/kg.

Saturaci organismu hodnotíme pomocí TSH, eventuálně volného thyroxinu (fT4). Zprvu ve 4−6týdenních intervalech (hypofyzární TSH se mění pomalu a častější vyšetření nemá význam), po dosažení optimální saturace později 1× za 6−12 měsíců.

Snaha o zlepšení compliance

Tablety se užívají nalačno, pro vstřebání je třeba kyselého prostředí. Lze je užít i večer, ale minimálně 4 hodiny po posledním jídle. Zapomene-li nemocný na lék, lze příští den užít dvojitou dávku. Bohužel i tak patří noncompliance mezi časté příčiny neoptimální substituce. Navíc se zvyšuje s dlouhodobou léčbou. Mělo by tedy být naším cílem co nejvíce nemocnému dávkování zjednodušit. Optimální je 1 tableta dané síly denně. K tomu lze použít i nové spektrum sil preparátu Euthyrox. Většině nemocných pak stačí dávky do 200 μg/den.

Možné lékové interakce a alergické reakce

Vstřebávání může být ovlivněno i dalšími léčivy, a proto je třeba dávat u polymorbidních nemocných pozor na potenciální interakce. Léky zhoršující absorpci jsou především:

  • vápenaté soli,
  • inhibitory protonové pumpy,
  • cholestyramin,
  • selevamer,
  • hlinité soli,
  • raloxifen.

Alergické reakce se mohou objevit na pomocné látky v tabletě, nikoliv na hormon samotný.

Substituce v kombinaci s trijodthyroninem 

Bohužel i přes veškerou snahu a optimální laboratorní parametry se až u 15 % nemocných nemusí podařit dosáhnout vymizení všech symptomů. V konkrétních případech pak lze zvážit substituci v kombinaci s trijodthyroninem, v současné době je k dispozici pouze ve speciálním léčebném programu dostupný preparát Cynomel. Ten je však z hlediska preskripce omezen na endokrinology, internisty a pediatry.

Zdroje:

  1. Jiskra J. Léčba hypotyreózy a hypertyreózy. Vnitřní lékařství 2015; 61 (10): 868–872.
  2. Zamrazil V. Léčba hormony štítné žlázy v klinické praxi. Interní medicína pro praxi 2015; 17 (4)
  3. Límanová Z., Jiskra J., Moravčíková D., Karen I. Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře: Diagnostika a léčba tyreopatií. Novelizace 2015. Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP 2015. Dostupné na: www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy-od-2013/Stitna-zlaza.pdf

Doporučené odborné články

S profesorem Michalem Krškem o úskalích dávkování levothyroxinu v každodenní praxi
18. prosince 2024
Endokrinologie

S profesorem Michalem Krškem o úskalích dávkování levothyroxinu v každodenní praxi

Levothyroxin (LT4) je synteticky připravená levotočivá forma thyroxinu. Jeho hlavní indikací je substituční...
Detail článku arrow
Nezastupitelný základ léčby diabetu 2. typu
16. prosince 2024
Diabetologie

Nezastupitelný základ léčby diabetu 2. typu

Diabetes mellitus 2. typu
Prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, představuje komplexní přehled aktuálních poznatků o metforminu jako zl...
Detail článku arrow