#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

S profesorem Michalem Krškem o úskalích dávkování levothyroxinu v každodenní praxi

S profesorem Michalem Krškem o úskalích dávkování levothyroxinu v každodenní praxi

Levothyroxin (LT4) je synteticky připravená levotočivá forma thyroxinu. Jeho hlavní indikací je substituční terapie hypotyreózy jakéhokoliv typu. Využívá se také k supresní léčbě u tyreoidálních karcinomů. Terapeutická dávka závisí na reziduální aktivitě štítné žlázy (ŠŽ), hmotnosti pacienta (množství netukové tkáně) a požadovaném cíli léčby. Dávka se upravuje za monitorování hladiny tyreotropního hormonu (TSH). Její titrace a úpravy v průběhu života pacienta představují komplexní problematiku vyžadující posouzení řady faktorů. Na praktické aspekty týkající se dávkování levothyroxinu se ptáme přednosty 3. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze prof. MUDr. Michala Krška, DrSc., MBA.

Jakými dávkami obvykle zahajujete léčbu a po jakých krocích dávku titrujete? V jakých časových intervalech titraci a kontroly provádíte?

To, jakými dávkami zahajujeme substituční léčbu levothyroxinem, závisí na více okolnostech, zejména věku pacienta, komorbiditách a také na stavu zásobení organismu hormony štítné žlázy v době zahájení terapie.

Kdybych měl uvést krajní situace: U zdravého mladého pacienta s normální funkcí ŠŽ, respektive normálními laboratorními parametry, kterému je provedeno totální odstranění štítné žlázy, můžeme po výkonu rovnou nasadit předpokládanou plnou dávku LT4, například 100 µg denně, a dále ji pak jen upravovat dle laboratorních parametrů. Na druhé straně u seniora s výrazně sníženou funkcí ŠŽ a možnou nebo prokázanou ischemickou chorobou srdeční (ICHS) začínáme velmi nízkými dávkami, například 25 µg LT4 denně (u vysoce rizikových pacientů někdy i 12,5 µg denně), a velmi postupně je upravujeme dle tolerance a laboratorních kontrol, například po 2–4 týdnech. Stav substituce, kromě klinických kontrol, sledujeme i laboratorně. Vzhledem k dlouhému biologickému poločasu LT4 provádíme laboratorní kontroly v intervalu 8–12 týdnů. Pouze v některých případech častěji, například u gravidních žen nebo u pacientů v těžkém stavu.

Je někdy potřebné dávku levothyroxinu snížit, například jen na polovinu posledního provedeného zvýšení?

Snížení substituční dávky bývá nezbytné v řadě situací, opět s ohledem na laboratorní výsledky. Ptáte-li se konkrétně na potřebu snížení o polovinu dávky, o kterou jsme dříve dávku navýšili, pak odpovídám, že ano, taková potřeba úpravy se může vyskytnout.

Jsou na českém trhu dostupné přípravky s dostatečnou škálou dávek levothyroxinu? Je často potřebné půlení tablet a má tato praxe nějaká úskalí?

Ano, na českém trhu jsou k dispozici preparáty s dostatečnou škálou dávek LT4. Půlení dávek či obdenní podávání různých dávek je v současné době potřebné jen zřídka. Režimy vyžadující půlení nebo podávání různých dávek mohou být problematické zejména z hlediska compliance pacientů s terapií. Denní podávání stále stejných dávek/tablet je jednodušší, a tudíž i předpokládaná compliance pacientů je pravděpodobně lepší.

Na stabilitu podávané dávky má vliv i způsob užití tablety. Jaká doporučení pro užívání tablet s levothyroxinem pacientům dáváte?

Pro dobré a konstantní vstřebávání, a tedy stabilitu dávek, je u přípravků s levothyroxinem potřebné podávání ráno, nalačno, samostatně bez jiných léků, 30 minut před snídaní.

Má podle vás klinický význam povolená odchylka množství účinné látky v tabletě s levothyroxinem? Popřípadě biologická dostupnost LT4 v jednotlivých preparátech? A je z hlediska velikosti dávky bezpečné převádět pacienta na jiný preparát s levothyroxinem?

Ano, jak povolená odchylka množství účinné látky v tabletě, tak biologická dostupnost LT4 v jednotlivých preparátech má význam. V tom se mohou různé přípravky s levothyroxinem, byť mírně, lišit, a proto se domníváme, že by neměly být volně zaměnitelné a pacienti by optimálně měli být léčeni stále stejným preparátem. Pokud by z nějakého důvodu byl přechod na jiný preparát potřebný či nutný, pak je indikovaná laboratorní kontrola přibližně za 12 měsíců od provedené změny a následně případná úprava dávky.

Jaká jsou rizika nedostatečné substituce LT4? Je riziková i iatrogenní (subklinická) hypertyreóza při nadměrné substituci?

Nesprávné a pro pacienta nevhodné, či v některých případech dokonce rizikové, je jak poddávkování, tak předávkování levothyroxinem.

Nedostatečná substituce má v podstatě stejný klinický obraz i důsledky jako snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza). U nedostatečně substituovaných pacientů by se mělo jednat o změny spíše mírné, například únavnost, nevýkonnost, metabolické změny, nevýhodné změny spektra sérových lipoproteinů s vyšším rizikem rozvoje aterosklerózy, snížení citlivosti tkání vůči inzulinu, zvýšené riziko rozvoje diabetu mellitu (DM) 2. typu a další poruchy.

Na druhé straně předávkování levothyroxinem, byť opět třeba mírné, s sebou nese například zvýšené riziko srdečních arytmií, při dlouhodobém předávkování potom i úbytek kostní hmoty.

Nasazení které medikace je důvodem k úpravě/kontrole dávky levothyroxinu? A ovlivňuje absorpci LT4 i strava?

Ano, jak strava, tak konkomitantní medikace může negativně ovlivňovat vstřebávání LT4. Řada léků pak navíc ovlivňuje rovněž jeho transport a metabolismus v organismu. Proto je nutné užívání nalačno a při nasazení, vysazení či změně dávky řady současně užívaných léků může být indikovaná kontrola laboratorních parametrů a případná úprava dávkování levothyroxinu.

Které klinické situace často vedou k potřebné úpravě dávky levothyroxinu? Jak se upravuje jeho dávka u pacientů s kardiovaskulárními (KV) chorobami? A ovlivní nějak dávkování LT4 přítomnost diabetu?

Situací, kdy je potřebná změna dávky levothyroxinu, je poměrně velké množství. Kromě již uvedeného současného užívání léků je to i řada onemocnění. Pokud se ptáte na KV choroby, museli bychom probrat jednotlivé specifické případy. Obecně lze ovšem říci, že zvýšená funkce ŠŽ, respektive předávkování LT4 zvyšuje KV riziko, a to zejména stran manifestace nebo zhoršení průběhu jednotlivých forem ICHS a také poruch srdečního rytmu. Co se týká diabetu, snížená funkce ŠŽ dlouhodobě zvyšuje riziko jeho vzniku a u pacientů s již manifestovaným DM zhoršuje jeho kompenzaci. Zvýšená funkce štítné žlázy či předávkování LT4 vede k labilitě a horší kompenzovatelnosti DM.

Jak se upravuje dávka levothyroxinu a četnost kontrol po otěhotnění? Může zde být souvislost se vznikem či prevencí gestačního diabetu?

Gravidita je specifickou problematikou. Po otěhotnění dochází k řadě změn v metabolismu hormonů štítné žlázy, zvyšuje se množství vazebných bílkovin a významnou úlohu hraje také tvorba lidského choriového gonadotropinu, který má na receptory pro hormony ŠŽ aditivní účinek. V graviditě tedy jednak platí nižší horní hranice normy pro TSH a u naprosté většiny žen je nutné zvýšit dávku LT4, a to hned od začátku těhotenství. Hormony štítné žlázy jsou nezbytné pro vývoj plodu a také pro zdraví plodu i matky. Každá žena v reprodukčním věku, která je sledována pro poruchu funkce ŠŽ, proto musí být na tuto skutečnost upozorněna a poučena, aby se po zjištění gravidity co nejdříve dostavila k ošetřujícímu endokrinologovi, který jí zkontroluje funkci štítné žlázy, upraví dávku a bude v tom pokračovat v celém průběhu těhotenství. Hypotyreóza či nedostatečné dávkování levothyroxinu v graviditě jsou spojené se zvýšeným rizikem rozvoje gestačního diabetu.

Máte na závěr nějaké shrnující doporučení pro léčbu levothyroxinem nebo důležitý aspekt, který zde nezazněl?

O substituci za různých situací by šlo hovořit dlouze. Pokud bych měl náš rozhovor nějak shrnout, pak asi konstatováním, že hormony štítné žlázy jsou nezbytné pro život, pro vývoj a normální funkci řady tkání a také pro normální vývoj plodu a průběh gravidity. Hormony jsou obecně látky s úzkou terapeutickou šíří, a jak snížené, tak i zvýšené koncentrace hormonů, včetně hormonů ŠŽ, proto poškozují zdraví a nesou s sebou řadu rizik. Poruchy funkce štítné žlázy v populaci jsou časté. Proto je nutné věnovat pozornost jejich časné diagnostice a správné léčbě, včetně substituční terapie levothyroxinem.

   

MUDr. Zuzana Zafarová
redakce MeDitorial

Doporučené odborné články

S profesorem Michalem Krškem o úskalích dávkování levothyroxinu v každodenní praxi
18. prosince 2024
Endokrinologie

S profesorem Michalem Krškem o úskalích dávkování levothyroxinu v každodenní praxi

Levothyroxin (LT4) je synteticky připravená levotočivá forma thyroxinu. Jeho hlavní indikací je substituční...
Detail článku arrow
Nezastupitelný základ léčby diabetu 2. typu
16. prosince 2024
Diabetologie

Nezastupitelný základ léčby diabetu 2. typu

Diabetes mellitus 2. typu
Prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, představuje komplexní přehled aktuálních poznatků o metforminu jako zl...
Detail článku arrow