#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Dysfunkce štítné žlázy při onkologické imunoterapii

Dysfunkce štítné žlázy při onkologické imunoterapii

Francouzští autoři ve svém čerstvě publikovaném příspěvku upozorňují na potřebu monitorování funkce štítné žlázy u pacientů, kteří v léčbě maligních nádorů užívali či užívají imunoterapii.

Úvod

V léčbě onkologických pacientů se stále častěji používají monoklonální protilátky z řad inhibitorů imunitních kontrolních bodů (tzv. checkpoint inhibitory: anti-PD1, anti-PDL1, anti-CTLA4): pembrolizumab (Keytruda; léčba maligního melanomu, nemalobuněčného karcinomu plic, Hodgkinova lymfomu, uroteliálního karcinomu, skvamózního karcinomu hlavy a krku a renálního karcinomu), nivolumab (Opdivo; ve stejných indikacích), avelumab (Bavencio; léčba pacientů s renálním karcinomem nebo karcinomem z Merkelových buněk), durvalumab (Imfinzi; léčba nemalobuněčného karcinomu plic) a další. Protinádorová imunoterapie se podává u různých typů malignit a významně prodlužuje život mnohým pacientům. Mezi nejčastější nežádoucí účinky této terapie popsané v klinických studiích i v běžné praxi patří dysfunkce štítné žlázy.

Klinický obraz

Klinické příznaky poruch štítné žlázy jsou obvykle nespecifické, a proto by na jejich možný výskyt měl myslet každý lékař, který vyšetřuje pacienta, jenž podstoupil či podstupuje protinádorovou imunoterapii. Obvykle jde o nebolestivou tyreoiditidu s dvoufázovým průběhem: nejprve se objeví tyreotoxikóza, po níž se rozvíjí sekundární hypotyreóza, často ireverzibilní. Příznaky jsou nezřídka nespecifické a zahrnují astenii, změny tělesné hmotnosti, vzácně poruchy srdečního rytmu. Dysfunkce štítné žlázy se objeví zpravidla po 2–4 cyklech imunoterapie a bývá častější u terapie anti-PD1 a anti-PDL1 protilátkami.

Diagnostika a terapie

Diagnóza se stanoví podle hladiny tyreotropního hormonu (TSH) a volného thyroxinu (fT4). U tyreotoxikózy s palpitacemi je doporučena symptomatická léčba betablokátory, při zjištěné hypotyreóze je třeba rychle nasadit substituční léčbu. Důležité je, že dysfunkce štítné žlázy nejsou kontraindikací pro pokračování v protinádorové imunoterapii.

Závěr

Vzhledem k četnému výskytu tyreoideální dysfunkce u pacientů, kteří podstoupili či podstupují protinádorovou imunoterapii, zejména protilátkami anti-PD1 a anti-PDL1, je doporučeno pečlivé monitorování funkce štítné žlázy v této skupině.

(zza)

Zdroj: Cugnet Anceau C., Abeillon J., Maillet D. et al. Thyroid dysfunctions secondary to cancer immunotherapy. Bull Cancer 2020 Feb; 107 (2): 262−271, doi: 10.1016/j.bulcan.2019.10.005.

Doporučené odborné články

Benefity metforminu XR z hlediska glykemické kontroly i zlepšení lipidového profilu a markerů zánětu
15. ledna 2025
Diabetologie

Benefity metforminu XR z hlediska glykemické kontroly i zlepšení lipidového profilu a markerů zánětu

Již několik let dostupná forma metforminu s prodlouženým uvolňováním (XR) se díky užívání jednou denně a le...
Detail článku arrow
S profesorem Michalem Krškem o úskalích dávkování levothyroxinu v každodenní praxi
18. prosince 2024
Endokrinologie

S profesorem Michalem Krškem o úskalích dávkování levothyroxinu v každodenní praxi

Levothyroxin (LT4) je synteticky připravená levotočivá forma thyroxinu. Jeho hlavní indikací je substituční...
Detail článku arrow
Nezastupitelný základ léčby diabetu 2. typu
16. prosince 2024
Diabetologie

Nezastupitelný základ léčby diabetu 2. typu

Diabetes mellitus 2. typu
Prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, představuje komplexní přehled aktuálních poznatků o metforminu jako zl...
Detail článku arrow