#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Měřit tepovou frekvenci není zbytečnost

Měřit tepovou frekvenci není zbytečnost

V posledních desetiletích jsme byli zvyklí operovat především s krevním tlakem, ale výzkumy ukazují, že i klidová srdeční frekvence je velmi důležitý údaj. Proč?

Specifikum lidského organismu

Klidová tepová frekvence je zejména u savců nepřímo úměrná délce života. U zvířat je tento vztah vyjádřen inverzním semilogaritmickým vztahem. Nicméně člověk je výjimkou, protože žije déle, než napovídá jeho klidová tepová frekvence.

Tato asociace se přisuzuje rychlosti metabolismu, ale je zde ještě řada dalších hledisek, jež mohou mít na tepovou frekvenci rovněž vliv, například genetika, aktivita autonomního nervového systému, zánětlivé procesy apod. Tyto faktory ovlivňují délku života jednak samostatně, jednak prostřednictvím tepové frekvence.

Důsledky vyšší tepové frekvence

Rychlost srdeční práce je u každého z nás velmi variabilní v závislosti na denní době a aktivitě. Efekt jejího zrychlování ovšem může být velmi významný:

  1. Zkracuje se diastola, čímž se zhoršuje plnění srdečních komor, a také se zkracuje doba perfuze myokardu. To je špatná zpráva zvláště pro kardiaky, u kterých může docházet k rozvoji srdečního selhání a zhoršené perfuzi zejména subendokardiálního myokardu.
  2. Stejně jako při hypertenzi nastává endotelové poškození, které už se nestačí přirozeným způsobem reparovat. Dochází tak ke „stárnutí“ arterií a zrychlování progrese kardiovaskulárních chorob.
  3. Také má za následek tuhnutí aorty a arterií, což vede k akcelerované distenzi arteriol při pulzové vlně a tím i k poškozování některých orgánů, především ledvin a mozku.
  4. Je spojené rovněž s dalšími abnormalitami, jako jsou zvýšená aktivita sympatiku a snížená variabilita srdeční frekvence. Tyto faktory jsou asociované s kardiovaskulární mortalitou.
  5. Dále se zvyšuje pravděpodobnost mikroalbuminurie, diabetu a arteriální hypertenze.
  6. Rozsáhlé epidemiologické studie ukazují, že mladí asymptomatičtí muži se zvýšenou klidovou tepovou frekvencí mají vyšší mortalitu ze všech příčin. Již při TF > 75/min byla zaznamenána významně vyšší incidence infarktu myokardu než ve skupině s nižšími hodnotami.

Závěr

Důvodů, proč se zajímat o tepovou frekvenci, je mnoho. Její měření je snadné a výsledek je velmi informativní. Nezapomínejte na ni.

(pez)

Zdroj: Boudoulas K. D., Borer J. S., Boudoulas H. Heart rate, life expectancy and the cardiovascular system: therapeutic considerations. Cardiology 2015; 132 (4): 199–212, doi: 10.1159/000435947.

Doporučené odborné články

Vhodná dávka levothyroxinu u obézních pacientů s hypothyreózou
29. října 2024
Endokrinologie

Vhodná dávka levothyroxinu u obézních pacientů s hypothyreózou

Hypotyreóza
Nepřesně stanovená dávka levothyroxinu v léčbě hypothyreózy může být spojena s nepříznivými účinky. Zvláště...
Detail článku arrow
Vliv komorbidit a chorobu modifikujících léků na mortalitu polymorbidních pacientů se srdečním selháním
22. října 2024
Kardiologie

Vliv komorbidit a chorobu modifikujících léků na mortalitu polymorbidních pacientů se srdečním selháním

U řady pacientů se srdečním selháním se sníženou ejekční frakcí levé komory (HFrEF) jsou přítomná přidružen...
Detail článku arrow